فضانورد کنونی ناسا تو ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) بوسیله رطوبت رکورد طولانی ترین مأموریت فضایی انجام شده به دست یک زن را ضعف و این عنوان را که پیش پر حرارت به پگی ویتسون، دیگر فضانورد ناسا تعلق داشت، از آن خود کرد. کریستینا کوک ۴۰ ساله، مهندس تصعید اکسپدیشن ۶۱ روز یکشنبه ۲۸ دسامبر (۸ دی) درون روزگار ۰:۱۶ نصف شب بوسیله وقت گرینویچ (۳:۴۶ صبح به ثانیه ایران) مظفر شد رکورد ۲۸۹ روز و یک دقیقه ی ویتسون را بشکند.

کوک در مجموعه ای از مصاحبه های مطبوعاتی درون روز پنجشنبه گفت:فرصت داشتن بخاطر محضر دراینجا به مدتی چنین طولانی حقیقتا یک افتخار است. پگی قهرمان من محسوب می شود و آنچنان بامحبت نیز بوده است که در کشش این سال ها معلم من باشد.

کوک در تاریخچه ۱۴ مارس ۲۰۱۹ (۲۳ اسفند ۹۷) داخل سفری که انتظار می رفت طبق متعارف ۶ ماهه باشد، به جایگاه فضایی بین المللی اعزام شد. ناسا پس ازآن با هدف جمع آوری داده های بیشتر درباره ی تأثیرات سیر تکاملی فضایی طولانی مدت، مأموریت وی را تمدید کرد. اینک کوک صبر است در ۶ فوریه ی ۲۰۲۰ (۱۷ بهمن) به زمین بازگردد. کوک در مصاحبه های خویشتن گفت:اقامت تمام مدت من، اتفاق شگفت انگیزی برای بینش محسوب می شود. ما گنجایش ای دیگر از میزان تاثیرپذیری بدن انسان از ریزگرانش را تو طولانی مدت مشاهده می کنیم. اقامت من بخاطر برنامه های پرواز فضایی آتی و پیشروی به سوی ماه و مریخ واقعا شکوه دارد.

چنانچه بازگشت کوک به زمین برابر برنامه اتفاق بیفتد، حضور او در فضا ۳۲۸ بسرعت خواهد شد که تنها ۱۲ روز از طولانی ترین مأموریت فضایی انجام شده بوسیله مشت اسکات کلی، دیگر فضانورد ناسا کمتر است. کلی خلال مأموریتی تقریبا یک ساله از ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ به مدت ۳۴۰ روز در هوا حضور داشت. بوسیله گفته ی کوک:من مایلم به رکوردم آنچنان از گنجایش ی تعداد روزهای سپری شده درون اینجا نگاه نکنم و درعوض بوسیله حاصل هر روز تامل کنم؛ درنتیجه این رکورد بوسیله نیکوترین گونه به من یادآوری می کند که صرفا بهترین خودم باشم.

کریستینا کوک (سمت راست) داخل پیاده شدن پگی ویتسون درون کاخ سفید

کوک گفت علاوه بر تقلا بخاطر شکل پذیری اهداف علمی ناسا، احساس می کند که دستاوردهایی بسان رکورد او به اقامت های طولانی خیس و وحی بخش بوسیله دیگران معاون می کند. دستاورد تازه ی کوک، دومین رکوردی محسوب می شود که او حین ابتدایی پرواز فضایی اش ثبت می یواش. کوک و جسیکا میر، دیگر فضانورد ناسا هردو در ماه اکتبر به مقدماتی نی تبدیل شدند که یک پیاده روی فضایی را به همراه یکدیگر انجام می دهند. کوک گفت:من فکر می کنم عالی ساختن آن رویداد به عنوان بدوی پیاده روی فضایی کاملا نه از عظمت برخوردار بود؛ بمنظور تماشای ثبت این دستاوردها به انسان نشان می دهد که داخل کجا ایستاده ایم. من فرض می کنم این اتحاد وحی بخش بود؛ بجهت کاوشگران فضایی آینده نیاز دارند افرادی را ببینند که یادآور خودشان هستند.

هرچند کوک رکورد طولانی ترین اقامت بی وقفه ی یک زن در هوا را دراختیار دارد، ویتسون با سپری کردن مجموع ۶۶۵ روز داخل خارج از جو زمین هنگام سه گانه مأموریت جداگانه، رکورد جهانی بیشترین حضور ناپیوسته ی یک عیال داخل فضا را همچنان حفظ می کند.

رکورد جهانی کامل ترین مأموریت فضایی جداگانه ای که تاکنون به دست یک آدم اجرا شده، دراختیار والری پلیاکوف، کیهان نورد روس است. پلیاکوف از ژانویه ی ۱۹۹۴ تا مارس ۱۹۹۵ به مدت ۴۳۸ روز پیاپی در ایستگاه فضایی پیشین روسیه به صیت میر محضر داشت. گنادی پادالکا، دیگر کیهان نورد روس نیز رکورد جهانی مجموع زمان سپری شده تو فضا را با ۸۷۸ روز اقامت در بیرون از جو زمین طی ۵ مأموریت جداگانه دراختیار دارد. کوک درون پایان مصاحبت هایش گفت:بزرگ ترین شوق بخاطر رکوردم این است که در کوتاه ترین زمان ممکن شکسته شده شود؛ زیرا این اتفاق بدان معنی است که ما به درنوردیدن آن محدودیت ها امتداد می دهیم.بیشتر بخوانید:منتخب عکس های علمی هفته از نگاه زومیت؛ از برترین عکس های علمی ۲۰۱۹ تا بارش شهابی جوزاییسطح ماه فضانوردان را با ریسک صاعقه گرفتگی مواجه می کندمدیرعامل بوئینگ از سمت خود کنار گذاشته شدفضاپیمای استارلاینر بوئینگ پس از پروازی ناتمام به زمین بازگشتناکامی در پرواز استارلاینر؛ فضاپیمای بوئینگ به ایستگاه فضایی بین المللی نخواهد رسید

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها